Co dalej z Lasami o Wiodącej Funkcji Społecznej w Trójmieście?
- Trójmiejski Zespół ds. Lasów o Wiodącej Funkcji Społecznej zakończył już swoje prace
- W raporcie znalazły się 3 propozycje strony społeczno-przyrodniczej oraz wariant leśników
- Propozycja Lasów Państwowych zakłada utrzymanie pozyskania drewna na podobnym poziomie, czemu sprzeciwiają się społecznicy
– Lasy o Wiodącej Funkcji Społecznej, to pomysł Ministerstwa Klimatu i Środowiska na ograniczenie wyrębów w okolicy największych aglomeracji oraz dostosowanie prowadzonej gospodarki leśnej do oczekiwań mieszkańców – wyjaśnia Paweł Szutowicz, radca prawny i członek zespołu, pracującego nad koncepcją Lasów Społecznych. – Niestety propozycja Lasów Państwowych, zakładała w dużej mierze marginalne zmiany i utrwalenie obecnego stanu rzeczy. Dlatego jako strona społeczna przedstawiliśmy nasze warianty.
Wyłączenia czy kontynuacja wyrębów?
W Lasach o Wiodącej Funkcji Społecznej możliwe są 4 rodzaje obszarów – wyjaśniają aktywiści.
👉 Obszary bez zmian – zakładają kontynuację pozysku drewna w dotychczasowy sposób
👉 Modyfikacje – oznaczają pozyskiwanie takiej samej ilości drewna ale zamiast jednej dużej powierzchni wyciętych zostanie wiele mniejszych
👉 Ograniczenia – na tym obszarze co najmniej połowa drzew musi zostać pozostawiona bez wycinki
👉 Wyłączenia – to teren, na którym nie może być prowadzony gospodarczy pozysk drewna
Co ważne – na obszarze wyłączeń nadal mogą być prowadzone prace niezbędne ze względów bezpieczeństwa, nie zmienia się również nic w dostępie do lasu dla ludzi – podkreślają aktywiści.
Różnica pomiędzy wariantami społecznymi, a propozycją leśników jest widoczna na pierwszy rzut oka.
– Kluczowa jest odpowiedź na pytanie czy Las Społeczny ma rzeczywiście odzwierciedlać oczekiwania społeczne czy też nadal jego główną funkcją ma być pozyskanie drewna na sprzedaż – wyjaśnia Mikołaj Lewandowski, aktywista “Koalicji Las Jest Nasz”. – Warianty społeczno-przyrodnicze proponują wyłączenia od 81% do 97% powierzchni oraz wprowadzenie ograniczeń w pozyskaniu gospodarczym na większości pozostałego terenu. Propozycja leśników to jedynie 6% wyłączeń i praktycznie żadnych ograniczeń.
Przede wszystkim kryteria społeczne i przyrodnicze
Poszczególne warianty społeczno-przyrodnicze różnią się między sobą w zależności od przyjętych kryteriów i modelu. Łączy je jednak nacisk na znaczące zmniejszenie pozyskania drewna w TPK.
– Pierwszy scenariusz społeczny został przygotowany z uwzględnieniem stref buforowych przy obszarach zamieszkanych, kryteriów dotyczących retencji oraz ochrony gleb na skarpach – zaznacza Małgorzata Wójcik, radna miasta Gdyni i członkini zespołu. – Scenariusz drugi bazuje przede wszystkim na kryteriach wynikających z Planu Ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Natomiast scenariusz Lasów Państwowych to de facto utrzymanie stanu obecnego z kosmetycznymi modyfikacjami.
Co dalej z Lasami Społecznymi Trójmiasta?
Raport wraz z wszystkimi wariantami trafił już do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Ostateczne decyzje w tej sprawie zapadną w Warszawie.
– Nie wiemy kiedy i na jaki ostatecznie wariant zdecyduje się Ministerstwo – mówi Paweł Szutowicz. – Oczywiście liczymy na wybór jednej z propozycji strony społecznej.
Oczekując na dalszy rozwój wydarzeń aktywiści nie zamierzają rezygnować z wcześniej już prowadzonych działań. Zapowiadają między innymi udział w spotkaniach Zespołów Lokalnej Współpracy oraz zbliżających się konsultacje projektu nowego Planu Urządzenia Lasu i regularne podnoszenie postulatu dotyczącego znaczącego obniżenia ilości pozyskiwanego drewna.