Konsultacje Planu Urządzenia Lasu w Nadleśnictwie Gdańsk
Czasami dla dobra ogółu trzeba wziąć na siebie kulę. W ten piątek, razem z Olą Gosk i ekipą z Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, wzięliśmy udział w spotkaniu, na którym Nadleśnictwo Gdańsk przedstawiło plan urządzenia lasu na lata 2024-2035. Jakie płyną z tej prezentacji wnioski? Niestety, nie za fajne.
Wnioski ze Spotkania
👉 Etat rębny: Liczba metrów sześciennych drewna, które leśnicy mogą pozyskać, zmniejszyła się zaledwie o 30% – z 1,2 mln m³ do 860 tys. m³. W kategorii „etatu użytkowania rębnego” (czyli po prostu wycinki dojrzałych drzew) w stosunku do tego co wykonano w ostatnich 10 latach – zmniejszył się w sposób śladowy, czyli tylko o 4 tys. m³
👉 Rewolucyjny plan?: Leśnicy twierdzą, że plan jest rewolucyjny, że będą używać tylko rębni V (zamiast ciąć „porządnie” dwa-trzy razy w ciągu PUL-u, będą ciąć „po trochu” w kółko), że wycinki będą „pencetowe” (będą wyciągać pojedyncze drzewa), że będą ciąć świerki i sosny, i że mamy im zaufać. Jednak na zaufanie trzeba zasłużyć, a liczby wskazują, że buki też będą cięte.
👉 Wady PUL: Plan Urządzenia Lasu ma co najmniej dwie wady krytyczne. Liczba gatunków w analizie oddziaływania PUL na środowisko została drastycznie zaniżona. Dodatkowo, nie sporządzono analizy hydrologicznej, mimo obietnic z 2022 roku. Te braki wymagają nowej analizy.
👉 Bioróżnorodność: Zaprezentowano tabelę, z której wynikało, że rębnie przerębowe są korzystne dla bioróżnorodności, a brak wycinek jest neutralny. Jednak ta sama tabela pokazywała odwrotne wnioski dla kategorii „zwierzęta” i „rośliny”. Na pytanie o naukowe źródła tej tezy, prezentujący przyznał, że tak po prostu przyjął.
👉 Działania Nadleśnictwa: Nie obyło się bez przechwałek na temat działań Nadleśnictwa Gdańsk w ostatnim 10-leciu. Dowiedzieliśmy się m.in., że pozostawiano drzewa dziuplaste, usuwano śmieci, utrzymywano infrastrukturę turystyczną, inwentaryzowano i chroniono gatunki chronione.. Zamiast komentarza – parę zdjęć.
Ale, żeby nie było, że tylko krytykujemy.
👉 Dyrektor Regionalny Lasów Państwowych w Gdańsku zgodził się na wstrzymanie cięć w tworzonym obecnie rezerwacie Lasy Sopockie i planowanym rezerwacie Lasy Oliwskie – do czasu gdy rozstrzygnie się ich los.
👉 Podtrzymano też deklarację kontynuacji polityki ochrony drzew biocenotycznych i wielopniowych, która faktycznie jest wdrażana (pisaliśmy o tym jakiś czas temu).
Co Możecie Zrobić?
💥 Przygotujcie się do spotkań: Leśnicy przeprowadzą spotkania w 11 różnych miejscach wokół TPK. Będziemy informować, gdzie i kiedy się odbędą. Będziemy udostępniać szczegółowe dane i materiały, jeśli uda się je pozyskać.
💥 Pomóżcie w utworzeniu lasów o wiodącej funkcji społecznej: Wyraźcie swoje poparcie tutaj. Wynik prac nad tą formą ochrony wpłynie nie tylko na plan urządzenia lasu dla TPK, ale na całą gospodarkę leśną.
Liczymy na Was!